Müminsen sabret, sabır her derdin en büyük çaresi ve imanıdır.

Müminsen sabret, sabır her derdin en büyük çaresi ve imanıdır.

Yaşam bazen bizlere ağır gelir, bitmeyen bitmeyecek diye gördüğümüz sıkıntılar ardı ardına gelir. Nefesimiz kesilir, düşünemez bir hale geliriz. Bütün bunlar yetmezmiş gibi etrafımıza da dert anlatmak ölüm gibi gelir. Ne biz anlatabiliriz, ne karşımızda ki bizi anlar.

İşte bu anlarda zabır devreye girer mümin bir kalp için. Düşünmesi gereken şey derdin sahibinin olduğudur. Derdi verenin bizi devasız bırakmayacağıdır.

Ama eğer biz halis bir kalp ve güzel bir iman taşıyorsak, eğer gelen derdin Allah’tan (C.C) olduğunu biliyor ve bu bilinçle yaşıyorsak. İşte o zaman sınav geçilmiş, dert devaya kavuşmuş olur. O zaman derdim var demekten vazgeçer, benim her şeye kadir Rabbim var deriz.

Aslında bu kadar kolaydır dertlerle baş etmek. Ama insan sabırsız ve tahamülsüzdür. Bu sabırsız ve tahamülsüz oluşu da sonuca hemen ulaşmak ister. Ulaşamayınca da dili de aklı da belli belirsiz bir şirk’e girer. Ve içinden çıkılamayacak duygusal durum da o zaman başlar.

Ben dua ettim olmadı. Ben çok dua ettim gerçekleşmedi. Cümleleri dilene yerleşir.

Ama sabırdır her dua’nın anahtarı. Sınanmak için doğduk ve bu sınavı layıkıyla geçmemiz gerek. Sabır açacak bize kapıyı. Her şeyi yaratan Allah (C.C) bizim derdimize mi çare yaratmayacak, her zorluğu kolay eden Rabbimiz bizi mi unutacak.

Sabırlı olmak gerekir kardeşlerim, sabırlı ve Allah’ına güvenen onun verdiği her şeyden razı olmamız gerekir.

Unutmayın ki Allah (c.c) kabul etmeyeceği dua’yı Kulunun gönlüne düşürmez.

Bir Cevap Yazın