Hacet Duası

Hacet Duası

Hacet duası nedir, nasıl yapılır.

Hacet Yüce Mevlamızdan olmasını istediğimiz bir dilektir. 
Hacet duası etmek için, önce dileğinizin helal dairesinde olmasına dikkat ediniz. Helal dairesinde olmayan dilek ve istekler için dua edilmez. 

Hacet için pek çok dua mevcuttur, hepsi de hak’tır ve edilmesi dahilinde duanıza cevap bulacağınız kesindir. 
Yalnız unutmamız gereken bir husus vardır, dua edinilen istek bizim için hayırlı değilse ve duamızda sabır göstermiyorsak duanın ölçüleri de o nispette azalacaktır.

Yani önce dua sonra sabır.

Dualarınızı namaz ve selat-u selam ile yaparsanız şüphesiz daha iyi  olacaktır. 
Peki ne zaman yapmamız gerekir; Hacet dualarını her zaman yapabilirsiniz fakat seher vakti yapılan dualar çok daha kıymetli olur. 

Büyük Hacet Duası Okunuşu:

Allâhumme ileyke eş’kû dâ’fe kuvvetiy ve kîllete hiletiy ve hevâniy alennâs; Yâ Erhamerrahimiyn ente Rabbül müstad’âfiyn; ente erhamu biy min entekileniy ilâ aduvvin bağiydin yetecehhemuniy ev ilâ sadıykın karîbin mellektehu emrî. İn lem tekûn gadbane aleyye felâ ubâliy gayre enne âfiyeteke ev seûliy. Euzü binûri vechikellezi eşrekat lehu zulûmatu ve salâha aleyhi emriddünya vel âhıreti en yenzile bi gadabüke ev yehılle aleyye sehatük; ve lekel utba hatta terda ve lâ havle velâ kuvvete illâ bike.

Anlamı:

“Allâh’ım kuvvetimin yetersiz kaldığını çaresiz olduğumu halk nazarında hor hakîr hale düştüğümü görüyorsun. Ya erhamer rahimiyn zayıf görülüp ezilenlerin Rabbi sensin. Kötü huylu ve kötü tavırlı yabancı düşmanın eline beni terk etmeyecek hatta himayemi ellerine verdiğin akrabadan bir dosta bile beni bırakmayacak kadar Rahimsin. Allâh’ım bana karşı gazablı değilsen; çektiğim eziyet ve belâlara hiç aldırış etmem. Ancak şu da var ki koruma sahan bunları da çektirmeyecek kadar geniştir. Allâh’ım gazabına maruz kalmaktan yahud rızasızlığından senin bütün zulmeti parıl parıl aydınlatan dünya ve âhıret hallerinin yegâne selâmete çıkartıcısı olan NUR’u Vechine sığınırım. Allâh’ım rızan olasıya senden affını diliyorum. Havl ve kuvvet ancak seninledir.”

 

Bir Cevap Yazın